close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 21 września 2018

  Ambasada RP w Tunisie we współpracy z Centrum Muzyki Arabskiej i Śródziemnomorskiej w Sidi Bou Saïd zaprasza na koncert zatytułowany „Rawabit III”, który odbędzie się w piątek 28 września 2018 r. o 21 h w Palais Ennejma Ezzahra.

   

  28 września 2018 do Centrum Muzyki Arabskiej w Sidi Bou Saïd już po raz trzeci powróci niezwykły muzyczny projekt Rawabit. Trzecia edycja odbywa się z bardzo ważnej dla Polski okazji jaką są obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

   

  Na scenie pojawi się pierwsza dama polskiej muzyki etnicznej, prof. Maria Pomianowska. Artystka od wielu lat podróżuje po świecie czerpiąc inspirację z dźwięków różnych kultur, grając z wieloma etnicznymi muzykami i promując polskie instrumenty. Podczas trzeciej edycji Rawabit towarzyszyć jej będą dwie najzdolniejsze studentki Aleksandra Kauf i Karolina Matuszkiewicz. Jednak Rawabit oznacza więzi i żadna odsłona tego wydarzenia nie mogłaby obejść się bez udziału muzyków tunezyjskich. Tym razem do projektu dołączą: doskonały bębniarz Jihad Khmiri, który już dwukrotnie brał udział w polsko-tunezyjskiej muzycznej kooperacji oraz grający na oud Seifedine Sraaïri.

   

  Artyści spotkają się w sali prób już 24. września, pracując nad nowymi kompozycjami i nowymi aranżacjami utworów ludowych, ale nie tylko. Trzecia edycja to także zapowiedź obchodów Roku Stanisława Moniuszki. Prof. Pomianowska specjalnie na tę okazję przygotowała aranżację utworu jednego z najsłynniejszych polskich kompozytorów, na polskie fidele kolanowe. Usłyszymy zatem motywy dobrze znane ze scen operowych grane na sukach, fidelach płockich, ale też na tunezyjskim oud, bębnach i na nowym polskim instrumencie jakim jest wspak. Tak jak i w poprzednich latach nie zabraknie również polsko-tunezyjskich wersji utworów Fryderyka Chopina.

   

  Pierwsze dwa spotkania (w 2012 i 2014 roku) muzyków pochodzących z obu kultur pokazały nam wszystkim, że muzyka naprawdę nie zna granic. Czas zatem na pogłębianie muzycznej przygody.

   

  Maria Pomianowska

   

  Doktor habilitowana sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Dyrektor międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Od 1984 roku prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych rodem z Azji i Europy, podróżując do Indii, Chin, Korei, Japonii i na Bliski Wschód. W 1994 roku, wspólnie z prof. Ewą Dahlig i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim, zrealizowała z sukcesem rekonstrukcję trzech zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: suki biłogajskiej, suki mieleckiej i fideli płockiej. Od 30 lat koncertuje na całym świecie. Podczas pięcioletniego pobytu w Japonii (1997-2002) artystka prezentowała w największych salach koncertowych polską muzykę ludową i klasyczną. Zrekonstruowane instrumenty wielokrotnie prezentowane były na dworze cesarskim Japonii. Komponowała utwory i koncertowała ze światowej sławy artystami: Yo Yo Mą, Borysem Griebienszczikowem, Gilem Goldsteinem, Gonzalo Rubelcabą, Ianem Gilanem, AMJ, Stanisławem Soyką, Branfordem Marsalisem i in. Artystka wydała 23  autorskie płyty, wiele z nich otrzymało międzynarodowe nagrody. W 2010 roku otworzyła pierwszą w Polsce specjalizację związaną z muzyką etniczną na Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2011 roku tworzy unikatowe programy, wraz z muzykami arabskimi, pakistańskimi, senegalskimi, irańskimi, koreańskimi, chińskimi, japońskimi i indyjskimi w Azji i Afryce, bazujące na muzyce ludowej z Mazowsza. W grudniu 2014 wraz z prof. Ewą Dahlig wydała publikację pt. “Fidele kolanowe. (Re)konstrukcja”.

   Ważniejsze odznaczenia i nagrody: Paszport Chopinowski, Medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Gloria Artis” (2010), Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego (2011), Srebryny Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP (2011), Nominacja do Nagrody Norwida (2014). Nagroda Marszałka Województwa Lubelskiego ( 2016)

   

  Copyrighted M. Pomianowska

   

  Wstęp bezpłatny za okazaniem zaproszenia.

  W celu uzyskania zaproszenia prosimy o kontakt mailowy :  tunis.amb.sekretariat@msz.gov.pl

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: