close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 15 maja 2018

  Archeolodzy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego wraz z zespołem tunezyjskich archeologów rozpoczęli prace na stanowisku Mustis w El Krib.

  W ramach projektu partnerskiego pomiędzy Narodowym Instytutem Dziedzictwa w Tunisie i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, zespół  archeologów z obu krajów - koordynowany przez profesorów Jamela Hajji i Tomasza Waliszewskiego - podjął prace badawcze i badania archeologiczne na stanowisku  Mustis w miejscowości El Krib, w gubernatorstwie Siliana. Prace miały miejsce w dniach 21 kwietnia - 13 maja 2018r.

  Położone 120 km od Tunisu, antyczne miasto zajmujące ok. 24 hektarów, charakteryzuje się dużą różnorodnością archeologiczną, architekturalną i patrymonialną. Styl i rozmieszczenie ruin i pomników, takich jak świątynie pogańskie, łuki triumfalne, chrześcijańska bazylika i bizantyjska twierdza, obejmujące wiele stuleci, pozwalają prześledzić ślady każdej z cywilizacji, które wpłynęły na rozwój Mustis.

  Podczas  pierwszej misji zespół polsko-tunezyjskim określił topografie miejsca, a także ogólną charakterystykę krajobrazu. Co więcej, udało się uchwycić pewne struktury  i pozostałości dotychczas ukryte, przy wykorzystaniu nowej  technologii – badań elektromagnetycznych. Utworzono także bazę danych pozwalającą zinwentaryzować badania materiału archeologicznego z pobliskich terenów.

  MUSTIS
  MUSTIS
  MUSTIS
  MUSTIS
  MUSTIS
  MUSTIS
  3a
  5a

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: