close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 28 listopada 2017

  – Stabilna i silna Tunezja to strategiczny cel UE w ramach Południowego Sąsiedztwa. Polska podziela to podejście. Tunezja jest dla nas ważnym partnerem, z którym chcemy rozwijać dobre i przyjazne relacje we wszystkich dziedzinach – powiedział szef polskiej dyplomacji podczas wizyty w Tunisie.

   

  W ramach swojej czterodniowej wizyty w Afryce Północnej minister Waszczykowski odwiedził w poniedziałek Tunezję. - Moja wizyta potwierdza intencję zintensyfikowania dialogu między Warszawą a Tunisem. Mam nadzieję, że przełoży się to na pełne wykorzystanie potencjału naszych krajów – powiedział szef polskiego MSZ, który spotkał się m.in. za swoim tunezyjskim odpowiednikiem Khemaiesem Jhinaouim. Rozmowa poświęcona była aktualnym kwestiom dwustronnym oraz wyzwaniom bezpieczeństwa w regionie. - Moja wizyta jest potwierdzeniem, że jesteśmy odpowiedzialnym i aktywnym partnerem zainteresowanym opiniami i poglądami naszych partnerów na kwestie regionalnego i globalnego bezpieczeństwa – powiedział szef MSZ. 
   

  Debata dotyczyła również przemian ustrojowych zachodzących w Tunezji. - Uznanie budzą dokonania Tunezji w zakresie transformacji wewnętrznej, w tym reformy w tak ważnych sektorach jak bezpieczeństwo i sprawiedliwość oraz postępy w walce z terroryzmem, poczynione pomimo trudnego otoczenia regionalnego – powiedział polski minister, deklarując wolę wsparcia przez Polskę tunezyjskich wysiłków.

   

   

   

  Minister Witold Waszczykowski został również przyjęty przez prezydenta Beji Caida Essebsiego, któremu podziękował za poparcie dla kandydatury Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ. - Cenimy wiedzę Tunezji w kwestiach dotyczących Afryki i Bliskiego Wschodu i mamy nadzieję na owocną współpracę w trakcie naszego członkostwa w latach 2018-19, szczególnie w kwestii wypracowania rozwiązania konfliktu w Libii – zaznaczył szef MSZ. Minister Waszczykowski wyraził ponadto przekonanie, że polskie władze lokalne i samorządowe chętnie podzielą się z partnerami tunezyjskimi doświadczeniami w zakresie budowy samorządności lokalnej. - Współpraca ta została już zainicjowana w trakcie niedawnej wizyty mera Tunisu w Warszawie – podkreślił szef polskiej dyplomacji. 

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Fot. S. Indra/ MSZ

  Fot. S. Indra/ MSZ
  Fot. S. Indra/ MSZ
  Fot. S. Indra/ MSZ
  Fot. S. Indra/ MSZ
  Fot. S. Indra/ MSZ
  Fot. S. Indra/ MSZ
  Fot. S. Indra/ MSZ
  Fot. S. Indra/ MSZ

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: