close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 14 grudnia 2016

  29-30 listopada 2016 odbyła się Międzynarodowa Konferencja Tunisia 2020, która zgromadziła inwestorów i partnerów Tunezji z ok. 50 krajów.

  W konferencji, która odbyła się w Tunisie w dniach 29-30 listopada br., udział wzięło ponad 2 tys. osób z ok. 50 krajów, przy czym 40 było reprezentowanych przez oficjalne delegacje. Na Konferencję przybyli m.in.: emir Kataru, premierzy Francji, Algierii i Serbii, wicepremierzy Turcji, Belgii, Bahrajnu, Kuwejtu i Jordanii. Większość państw reprezentowana była przez ministrów i wiceministrów lub – jak w przypadku np. Austrii i Polski – wyłącznie przez ambasadorów. Delegacji niemieckiej, w skład której weszło około 40 przedsiębiorców, przewodził były prezydent RFN, Christian Wulff.

  Według zapowiedzi rządu Tunezji, uczestnikom Konferencji (w tym także tunezyjskim) złożona została oferta sfinansowania 140 projektów o łącznej wartości 72 mld dinarów (ok. 30 mld euro), m.in. w dziedzinie infrastruktury, rolnictwa i wysokich technologii. Premier Youssef Chahed poinformował, że w trakcie Konferencji udało się uzyskać promesy na 34 mld dinarów (14,200 mld euro), z tego 15 mld dinarów (6,250 mld euro) w ramach podpisanych  kontraktów oraz 19 mld dinarów (7,950 mld euro) jako promesy – przykładowo – dotacji, pożyczek, funduszy inwestycyjnych oraz konwersji długów.

  Na długiej liście donatorów wyróżniają się – pod względem wartości podpisanych już porozumień bądź złożonych deklaracji – następujące kraje i instytucje: Katar, Francja, Arabia Saudyjska, Kuwejt, Szwajcaria, Unia Europejska, Afrykański Bank Rozwoju, Islamski Bank Rozwoju, Bank Światowy, Arabski Fundusz na Rzecz Rozwoju Gospodarczego i Społecznego.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: